Za ligovou oponou #1 – Odstartováno

Za ligovou oponou #1 – Odstartováno

Loňský covidový rok zastavil projekt Za ligovou oponou po prvních dvou dílech. S novou sezónou však zahajujeme i druhou sérii projektu. Nové díly budou vycházet vždy po vydání partií z posledních soutěžních kol, nejčastěji ve čtvrtek. V projektu nezůstaneme jen u nejvyšších soutěží, ale postupně se dostaneme až na regionální úroveň. Dnešní díl je věnován západní skupině první ligy.

Začněme však krátce na východě. Účastníci východní skupiny si odsouhlasili nový formát podobný tomu v extralize. Hrají se tedy víkendová dvoukola a tato skupina tak má za sebou již dva zápasy. O průběžném pořadí a nejlepších individuálních výkonech jsme mluvili i v pondělní bleskovce, připomenout si ji můžeš i zde.

Šachuj Cast – pondělní bleskovka z 11. 10. 2021

Pro pořádek pohled na křížovou tabulku skupiny východ po 2. kole (zdroj: chess.cz)

Nyní už pojďme na západ. Tam se odehrálo standardní jedno kolo a hned první výsledek může být malinko překvapivý. Béčko Polabin vypadá papírově velmi silně, ale bez dua Láznička – Hráček bylo utkání s Kobylisy papírově vyrovnané a remízou i skončilo. Všechno však mohlo být jinak, kdyby na poslední šachovnici nespadl domácí hráč na čas. Poslední tah Va5 již zřejmě nebyl zahrán s potřebnou rychlostí …

Utkání Říčany – Pankrác přineslo hned pět rezultativních výsledků, z toho hned čtyřikrát slavily černé figury. Nakonec zápas skončil těsnou výhrou domácích Říčan. Stejným výsledkem vyhrála také Lysá nad Labem, ta loupila v hlavním městě. Zápas s Dopravním podnikem rozhodly tři výhry na posledních třech šachovnicích.

Vlašim na Vyšehradě zvítězila vysoko 2:6. Blízko remíze byl Robin Hrdina (VLA), který se však rozhodl po dvojím opakovaní pozice pokračovat ve hře. Tahem b3 však dovolil černému získat pěšce a tím i podstatnou výhodu.

Dvakrát se zopakovala pozice po tazích Dc3-Dc2 resp. Dg6-Dh5. Bílý nakonec uhnul z opakování tahem b3 a dovolil kombinaci v podobě 20…Sxh2! Štěpán Filipi touto výhrou však jen korigoval celkový neúspěch domácích.

Vítězství Neratovic 4,5:3,5 ovlivnila jistě i kontumace partie na druhé šachovnici. Kontumační prohra velmistra Vokáče má kromě nulového bodového zisku i dopad finanční. České Budějovice byly za neobsazení druhé šachovnice odměněni pokutou 7 000 Kč.

Uděluji dle čl. 6.6 Rozpisu pokutu 7.000,- Kč družstvu QCC České Budějovice za kontumaci šachovnice, kdy se hráč napsaný v sestavě k partii nedostavil.

Domácím tak nakonec nemusela vadit sebedestrukce na osmé šachovnici, kde Eliška Richtrová slavila výhru po nepovedené kombinaci černého. Tuto ukázku jsme již představovali na našem Facebooku, zde již pouze v krátkosti pozice před rozhodujícím Dxe7!!

V posledním zatím nezmiňovaném zápase obrala OAZA Praha o všechny body Unichess. Na první desce si cennou výhru černými připsal Josef Havelka s Lukášem Černouškem. Stačila k tomu jedna hrubka bílého a miniaturka byla na světě.

V prvním kole západní skupiny se tak potvrdilo, že letošní ročník bude velmi vyrovnaný. Mimo Vlašim se všechny zápasy rozhodovaly na jedné šachovnici a to slibuje výrazně zajímavý ročník. Nezbývá si již jen přát, aby se dohrál za šachovnicemi.

Autor blogu: Jozef Valenčík

Tags: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *