GM David Navara: Déjà vu, David neví

GM David Navara: Déjà vu, David neví

dejavu-uvod

Desetinásobný přeborník České republiky v klasickém šachu David Navara připravil pro čtenáře šachuj.cz další poučný příspěvek. Tentokrát se podíváme na ukázky z proběhlého šampionátu v Plzni, užijte si jej!

Slovní spojení déjà vu se čte přibližně „deža vý“ a ve francouzštině znamená „již viděno“. Označuje (falešný) pocit něčeho důvěrně známého, už dříve prožitého. (Definice a pojetí daného pojmu se různí.)

Rozsah teorie zahájení neustále roste. Profesionálové, kteří již předtím dosáhli určité úrovně v jiných aspektech hry, se proto studiu zahájení musejí věnovat více než dříve a také jim se často stává, že si nevzpomenou na svou domácí přípravu. Při jejím současném rozsahu není divu.

Sám tuto situaci znám velmi dobře, jak ukazuje následující příklad:

Šachovnice s možnosti přehrávání se objeví po kliknutí na libovolný tah.

Vzpomínám si, jak jsem zhruba před rokem četl na webu firmy ChessBase rozhovor s expertem na paměťové techniky, německým šachistou mistrovské úrovně.

Dotyčný vykládal, jak je možné si pomocí různých důmyslných postupů zapamatovat neuvěřitelné množství dat a efektivně se naučit nazpaměť šachové varianty, díky čemuž člověk získá více času na studium jiných aspektů hry. Samozřejmě to je zajímavé a věřím, že podobné postupy mají svou hodnotu, ale přesto jsem se na článek v některých ohledech díval spíše skepticky. S rychlým rozšiřováním teorie zahájení v šachu pozvolna roste význam paměti a mírně klesá role „herní síly“. Nicméně pokud nepočítáme rychlé nebo teoretické remízy nebo známé léčky v zahájení, ve velké většině partií o výsledku rozhoduje především vlastní tvorba. Pokud dotyčný dovede tak mimořádně používat svou paměť, proč není silnějším šachistou? (Chápu, že určitě nemá na práci zdaleka jen šachy, ale úroveň mezinárodního mistra by při jeho paměti a inteligenci měla být poměrně snadno dosažitelná.)

Podle mne je paměť v šachu sice důležitá, ale pochopení je ještě významnější. Jak (ne)jednou napsal velmistr Jansa, důležitější otázkou než „Co?“ je při studiu zahájení dotaz „Proč?“. Pokud smyslu připravených tahů porozumíme, budeme si je lépe pamatovat, případně se snáze rozpomeneme a po skončení přípravy spíše najdeme správný další postup. Expert na paměť vykládal, jak si varianty kóduje, aby si je lépe a rychleji zapamatoval. V přesnosti mne možná předčí, ale pokud jsem jeho výkladu správně porozuměl, přínos takovýchto znalostí pro jeho obecnou šachovou sílu je nulový, v podobných pozicích se mnemotechnické pomůcky využít nedají. Naproti tomu většina velmistrů při studiu variant posiluje i své porozumění podobným pozicím a důkladné studium zahájení (včetně modelových partií a pochopení typických plánů v dalších fázích hry) je významným krokem na cestě ke strategickému mistrovství. Mimo to u silných šachistů často i nepřesná znalost může pomoci k přijetí správných řešení. O tom také pojednává následující příklad.

Jak pravděpodobně víte, letošní mistrovství republiky se konalo koncem srpna v Plzni a v turnaji se mi opět podařilo zvítězit. Vedle silné hry mi pomohlo i štěstí, několik dalších velmistrů rovněž odehrálo velmi zdařilý turnaj. O přeboru už napsali mnozí jiní, proto se budu věnovat spíše tématu z nadpisu. V pátém kole jsem se utkal s Vanem Nguyenem, velmi talentovaným a pracovitým mladým hráčem. Není tajemstvím, že spolu trénujeme už řadu let, proto jsem se dlouho připravoval, abych soupeře překvapil něčím novým. Tato snaha byla vzájemná. Van mne udivil nečekaným pořadím tahů. Jelikož jsem danou možnost příliš neznal, rozhodl jsem se přejít do Nimcovičovy indické obrany a při volbě ze tří možností jsem v 11. tahu zvolil tu, kterou jsem si pamatoval nejlépe. Van se brzy nato spletl, když přehodil tahy. Šachům rozumí velmi dobře, ale zrovna měl slabší chvilku. Roli asi sehrálo i to, že kvůli večernímu rockovému koncertu v blízkosti hracího sálu páté kolo začalo ve 13 hodin, o tři hodiny dříve než v jiné dny. Toto rozhodnutí považuji za správné a plně pochopitelné, ale hrát nedlouho po obědě není ideální, což v daném případě nejspíše hrálo roli. 

Šachovnice s možnosti přehrávání se objeví po kliknutí na libovolný tah.

Ptáte se, co jsem vám chtěl tímto textem sdělit? Paměť je v šachu důležitá, ale zdaleka ne rozhodující. Porozumění, soustředění, dobrá forma nebo i obyčejné štěstí často mohou být významnější. A méně někdy může být více. Což mi připomíná, že bych měl uzavřít článek. (Raději pozdě než vůbec!) Děkuji za pozornost!

Autor blogu: GM David Navara

Tags: , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *