IM Dejf Kaňovský: O užitečnosti spolupráce trenéra se svěřencem

IM Dejf Kaňovský: O užitečnosti spolupráce trenéra se svěřencem

Může se trenér od svého svěřence něco přiučit? Určitě ano a krásně to dokazuje příklad z praxe IM Davida Kaňovského. Ponořte se s námi do velmi hezké ukázky.

Tato pozice je už mnoho let jedním z mých nejoblíbenějších příkladů na kombinace, či možná přesněji řečeno propočet variant. Úvodník 1.Vxd4 je srozumitelný, v pozici doslova křičí diagonála a1–h8, na které proti bílému střelci stojí nejen černý král, ale také černá dáma. Co teď má černý dělat? Když vezme věž, bere bílý střelcem a černý ztrácí dámu. Jde vůbec něco hrát?

To rozhodně ano, musím samozřejmě počítat s aktivní obranou, to jest protihrou! Černý má v rukávu schované 1…Jxg3! a po jakémkoliv braní černý prorazí právě přes pole g3. Bílý celkem nemá na výběr a musí veškerý danajský dar přijmout, jenomže po 2.hxg3 (Vůbec nelze 2.Vxd5 kvůli dvojšachu 2…Je2+ s dalším matem na g1) 2…Vxg3+ 3.Jxg3 Vxg3+ bílý vynuceně ztrácí dámu. Na g3 nemá smysl brát, to by bral černý se šachem. Stejně tak je nesmyslné chodit králem na h2, pak by bylo braní dámy také se šachem. Zbývá tedy 4.Kf1 Černý samozřejmě hraje 4…Vxd3

A co nyní? Určitě vás v úvodní pozici v propočtu napadne jednoduché 5.Vxd3 s tím, ze po 5…Dxb2 6.Vxd5 má bílý dvě věže proti dámě, což bývá většinou lepší, a navíc hned napadá střelce na d8. To sice nezní nelogicky, ale pravda je taková, že po jednoduchém 6…Sh4 má černý pěšce k dobru a určitě nestojí hůře. Právě proto musí bílý najít fantastické 5.Vg4!!, po kterém je vše krystalicky jasné: Nejen že visí dáma, ale také hrozí mat po Vf8+ s dalším Vxg8!

Vše tedy jasné, nikoliv? Ne, můj milý Watsone! Nedávno jsem začal trénovat jednoho šikovného klučinu a ten nějakou chvíli řešil tuto pozici. Nakonec jsme se myslím společně dostali k tahu 1.Vxd4, o kterém prohlásil, že nad ním přemýšlel, ale že se mu nelíbila varianta 1…cxd4! 2.Sxd4 Sb6!! Na to jsem ihned reagoval, že to prostě černý dává dámu, to nemůže být dobré, nebo že si bílý může vzít i střelce a má za kvalitu dva pěšce a znovu hrozí Sd4. No jo, začal jsem ovšem pozici více zkoumat a za prvé jsem si uvědomil, že 3.Sxb6 nefunguje, protože teď znovu přichází 3…Jxg3! a černý stojí na výhru! Nuže dobrá, tak prostě vezmeme dámu 3.Sxe5+. Černý samozřejmě hraje 3…Vxe5:

Materiálně má sice bílý navrch, jenomže… Věž na f2 je ve vazbě, té se ani nedá zbavit a ke všemu hrozí smrtící Jf4 s dalším Jh3 mat! Najednou jsem začal chápat nepříjemný fakt, že černé figury mají skutečně parádní souhru a bílá pozice vůbec není tak dobrá!

Ještě chvíli jsme to s Adamem společně zkoumali a já pak provedl ověření u chytré mašinky. A světe div se, je to skutečně tak. Bílý v úvodní pozici nejen že nemá žádnou vyhrávající kombinaci, ale dokonce stojí hůře!!! Celé roky jsem tak zadával sice krásný, ale objektivně nekorektní příklad a až díky svému novému svěřenci jsem na to přišel! 🙂

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *