Znáte dobře šachová pravidla?
Základní pravidla šachové hry jsou většině šachistů dobře známá. Občas se však v šachové praxi mohou objevit zapeklitější případy. Právě na dva takové se podíváme v dalším blogu.
Partie byla hrána v rapid šachu, bílý na tahu zahrál Jxg5. Tímto tahem vytvořil svůj druhý nemožný tah v partii, což soupeř správně reklamoval. Výsledek partie? Pokud jste očekávali výhru černého, tak nemáte pravdu. Bílý totiž v pozici může zahrát jediný přípustný tah Jxf4 mat. Z toho také plyne výsledek partie – REMÍZA.
- bílý nemůže vyhrát, protože provedl dva nepřípustné tahy
- černý nemůže vyhrát, protože nemůže dát mat žádnou posloupností přípustných tahů
Pravidlo č. 7.5.5:
Pokud dojde k situaci popsané v odstavci 7.5.1, 7.5.2, 7.5.3 nebo 7.5.4 (nepřípustný tah) u daného hráče poprvé, rozhodčí přidá soupeři 2 minuty k jeho času na rozmyšlenou. Pokud se týž hráč proviní podruhé, rozhodčí prohlásí partii za prohranou pro tohoto hráče. Partie však končí remízou, jestliže v daném postavení soupeř nemůže dát mat žádnou posloupností přípustných tahů.
Další ukázka upřesňuje známé zvolání: Vyhrál jsem na čas, protože mám maticí materiál. Přesné znění pravidel však zní malinko jinak.
Bílý je na tahu a v tuto chvíli mu došel čas. Černý reklamoval výhru, protože má samozřejmě dostatek materiálu. Výsledkem partie je však REMÍZA. Neexistuje žádná posloupnost tahů, kterou by mohl černý zvítězit, jediný přípustný tah bílého je totiž h7 mat.
Pravidla č. 6.9:
Kromě situací uvedených v článcích 5.1.1, 5.1.2, 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3 (ukončení hry) platí, že hráč prohrává partii, jestliže ve stanoveném čase nedokončí předepsaný počet tahů. Partie však skončí remízou, jestliže v daném postavení soupeř nemůže dát mat žádnou posloupností přípustných tahů.
V roce 2019 obletělo svět video z partie Firouzja – Carlsen na MS v bleskovém šachu. Zde však byla pravidla zcela jasná a Carlsen tak vyhrál na čas. Firouzja údajně ještě zkoušel reklamovat vyrušení v průběhu partie, ale ani s tímto neuspěl.
zdroj příkladů: arbiters.fide.com