Mistrovství světa v blesku – MVL má zlato

Mistrovství světa v blesku – MVL má zlato

Polský šachový svaz krátce po šampionátu starého kontinentu hostí další významnou akci. Tentokrát se sjela světová špička do Varšavy, kde se hraje v rapid a bleskovém tempu. Rapid turnaj již skončil, aktuálně se bojuje v bleskovém tempu. Tento článek budeme průběžně aktualizovat po každém odehraném dni.

Den první

Bleskovky jsou pro oko nezaujatého diváka ještě atraktivnější než rapid. Každých 30 minut se hraje jedno kolo a v první hrací den již v open sekci bylo odehráno hned dvanáct. Nejvíce se daří Aronianovi, který má slušně nakročeno k výbornému umístění. Stále je však před námi devět kol a špička se navíc bude dnes mlátit mezi sebou.

Asi nejvíce jsem v první hrací den věnoval pozornost Carlsenovi. Ten sice třikrát prohrál, ale dokázal i tak svou velkou kvalitu a často se snažil pozice zjednodušovat a soupeře precizně umačkát. Doporučuji partii s Gelfandem, která na mě zanechala silný dojem.

Česká stopa

Do bleskového turnaje nastoupili v mužské sekci tři naši reprezentanti. Peter Michalík je určitě z naší trojice nejlepší blicař a potvrzuje to i v Polsku. Jeho sedm bodů působí velmi slušným dojmem, navíc si Peter zahrál například s Nakamurou. Dnes jej mimo jiné čeká Richard Rapport. Van ve třetím až pátém kole zapsal tři nuly se silnými soupeři a úplně to není ono. 5,5 bodů nakonec není tak špatných, uvidíme co dnes. Štěpán naopak ve třetím až pátém kole zvítězil a vypadalo to velmi dobře. Dále v turnaji se ale potvrzuje, že zrychlené tempo není pro něj to pravé ořechové.

V ženské sekci se vůbec nedaří Julii Movsesianová. Ta z devíti kol uhrála jen 2,5 bodů, když na závěr dne přidala hned čtyři nuly. Tak snad to dnes půjde lépe.

Jsme vidět mezi rozhodčími

Českou republiku nereprezentují jen hráči. IA Petr Buchníček takto musel zasáhnout do partie Mastrovasilis – Firouzja a přidat černému minutu za hru obouruč bílého. Dlouho to vypadalo, že to na výsledek partie nebude mít vliv, nakonec však Firouzja slavil vítězství na čas.

Zázraky se dějí

Partiových ukázek a chyb by se dalo vybrat z prvního hracího dne spousta. Ze všech se mi nejvíc líbil elegantní pat z ženské sekce.

Den druhý

Druhý den bleskové části začal velmi nepříjemně. Hikaru Nakamura byl pozitivně testován na nemoc COVID-19 a musel odstoupit z turnaje. Dlouho se řešilo, jak to bude s turnajem dál a původně ohlášené půlhodinové zpoždění narostlo až na hodinu. Nakonec hráči za šachovnice zasedli i s původním rozlosováním a to sebou přineslo i nějaké kontumace. Tou nejvýraznější byla výhra Dubová právě nad Nakamurou.

Jak to dopadlo

Velmi dobře měl našlápnuto k vítězství Aronian. První zaváhání přišlo v 17. kole a po této porážce se Levon dost sesypal. Najednou nepůsobil tak sebejistě a po třech nulách se propadl průběžným pořadím. Do boje o nejvyšší příčky se ještě stihl vrátit, ale už to nebyl ten Levon z prvních šestnácti kol a nakonec obsadil „až“ pátou příčku.

Do posledního kola vstupovala pětice hráčů se 14 body. Dubov s Girim rychle půlili a tak se čekalo, kdo přijde s první výhrou. Firouzja jako první porazil Aroniana a musel čekat. Vzhledem k tomu, že zvítězil Duda a MVL, tak na Alirezu zbylo až třetí místo. Do tiebreaku tak zamířil Maxime spolu s domácím Dudou. MVL nakonec zvítězil ve v rozhodující armagedonové partii v tiebreaku a získal zlato. Perličkou je, že právě MVL dost kritizoval pořadatelé v průběhu rapid turnaje, více najdeš v článku na blogu o rapid turnaji.

Česká stopa

Julii Movsesianová se nevyvedla ani druhá polovina bleskového turnaje a skončila se šesti body v poli poražených ženské části. Mezi ženami mimochodem vyhrála Kazaška Assaubajevová, která je ročník narození 2004 a titul měla jistý již kolo před koncem. Mezi muži byla radost sledovat Petera Michalíka. Ve druhém dni vyzval hráče jako Rapport, Van Foreest, Caruana či Karjakin. Bohužel čtyři porážky na závěr turnaje znamenaly propad výsledkovým pořadím. I tak však byla radost sledovat Petera proti těm nejlepším hráčům světa.

Štěpán Žilka a také Van Nguyen nakonec dobojovali shodně na 9,5 bodů. Turnaj to byl silný a vyhrát jakoukoliv partii nebylo snadné, ale přece jen oba borci asi pomýšleli na malinko lepší výsledek. Sergej Movsesian se výhrou právě nad Štěpánem nadchl k dobrému finiši a dosprintoval s 11,5 body nakonec okolo svého nasazení.

Hvězdou internetu za 2 vteřiny

Polský mezinárodní mistr Pawel Teclaf se doslova za dvě vteřiny stal hvězdou internetu. V závěru partie předvedl, že šachy mohou být nebezpečným sportem 🙂

Z letošního šampionátu ve zrychlených tempech je to již vše. Nadále však sledujte náš web, v podobných reportážích budeme pokračovat. Do prvního dílu Šachuj Cast v novém roce 2022 se navíc pokusíme získat přímého účastníka turnajů ve Varšavě.

Odkazy

Autor blogu: Jozef Valenčík

Tags: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *