Mistrovství světa v rapidu – překvapivý vítěz
Polský šachový svaz krátce po šampionátu starého kontinentu hostí další významnou akci. Tentokrát se sjela světová špička do Varšavy, kde poznáme nové šampiony v rapid a bleskovém tempu. V obou turnajích míříme do finiše a i druhý hrací den se hrály parádní šachy. Tento článek budeme průběžně aktualizovat po každém odehraném dni.
Šampionáty ve zrychleném tempu jsou divácky velmi atraktivní. Bohužel vzhledem ke covid restrikcím uvolnili pořadatelé pouze 200 vstupenek na každý den a tak dostat se mezi vyvolené se rovnalo téměř výhře v loterii. Za vděk tak musíme dát online přenosům a live kamerám z hracího sálu. V první hrací den bylo k vidění právě s online přenosy několik problémů – neúplné partie, evidentní nepřesnosti v provedených tazích, vypadávající kamery, …
Ani to však zatím nekazí výborný zážitek ze sledování.
Den první
Magnus Carlsen jako největší favorit ztratil první půlku ve druhém kole. To jej pro třetí kolo odsoudilo až na 11. stůl. Pořadatelé si pozdě uvědomili, že by měl mít Carlsen výjimku a odehrát celý turnaj na stole číslo 1. Toto není nic nového, takto hrál Magnus i před dvěma lety. Po rozesazení šachovnic sice pořadatelé chtěli světovou jedničku na první šachovnici vrátit, ten to však odmítl s tím, že pokud má na prvním stole hrát, tak až od dalšího kola – hezké gesto.
V dalších kolech už Carlsen nezaváhal. Sice se nejednalo o žádné jasné výhry, ale přece jen odolávat nástrahám jeho hry v omezeném čase není pro soupeře nic jednoduché. Na 4,5 bodů se kromě Carlsena dostali také Jan-Krzysztof Duda a Baadur Jobava. Právě jejich vzájemná partie byla ozdobou pátého kola. Nejprve byl na hranici výhry Duda, v ostré pozici však chyboval a rázem měl na dosah samostatné vedení Jobava. Taktika je však mocný čaroděj a tak se polská jednička vymanila a v koncovce bezpečně udržela remízu.
Česká stopa
Do Polska se vydalo kvarteto hráčů nebo hráček startující pod českou vlajkou. V mužské sekci se nejvíce daří Peťovi Michalíkovi. Jeho výsledek včera pokazila až porážka v posledním kole, nicméně minimálně skalp Sergeje Karjakina se počítá. Van Nguyen i Štěpán Žilka si asi představovali lepší první hrací den. Van má na svém kontě 1,5 bodů, Štěpán dokonce jen bod jeden. Oba čekají na svou první výhru.
Mezi ženami poprvé reprezentuje ČR Julia Movsesianová. Ženy odehrály pouze čtyři partie a Julia má ve výsledkové listině zatím 2,5 bodů, při pohledu na partie v pgn je však vidět, že poslední partii prohrála a tak se dá očekávat, že její reálný výsledek včerejšího dne bude upraven na 2 body.
Chyby dělají také mistři
Zrychlené tempo samo sebou přináší více chyb. Mohl by o tom výpravět Rasmus Svane (2637), který měl na lopatě Giriho. Jak jeho snaha prosadit dva volné pěšce v dámské koncovce dopadla? Podívejte se sami.
Den druhý
Druhý hrací den za tím prvním rozhodně nezaostal v atraktivitě. Vše otevřela jednobrankovka na druhé šachovnici. Proč domácí naděje Duda zvolil proti Nepovi Španělku ví asi jen on sám. Každopádně ruský velmistr měl na konci partie více času než na jeho začátku a osobně si myslím, že variantu znal právě z přípravy na Carlsena. Za mě velmi podivná volba zahájení od Dudy. Sám Duda o dvě kola později proti Carlsenovi zvolil raději rychlý úprk z teorie ala Nimcovič po e4-c5, Jf3-Jf6.
Na špičce průběžného pořadí se točila známá skupinka hráčů, které vévodil a stále vévodí Magnus Carlsen. Ten jako jediný po devíti kolech uhrál 7,5 bodů a dnes tak bude hlavním favoritem na první flek.
Magnus je král
U norské megastar ještě chviličku zůstaneme. V sedmém kole došlo na očekávaný duel Carlsen – Firouzja. Na Magnusovi bylo vidět, že mu na partii velmi záleží a do poslední chvíle hrál s plnou koncentrací a zaslouženě soupeře přehrál. Zajímavostí je, že k partii dorazil se zpožděním a v tomto případě mu čas běžel viz. video …
Na tomto by nebylo nic až tak zvláštního. O dvě kola později však byl v podobné pozici Carlsen a ten „donutil“ rozhodčího čas nepouštět. V partii s Dudou tak oba hráči začínali za stejných podmínek.
Česká stopa
V sumáři z prvního dne jsem do české stopy nezahrnul Sergeje Movsesiana. Nyní to musím napravit. V osmém kole se totiž Sergej dostal až na druhý stůl, kde dlouho vzdoroval v zajímavé pozici Dudovi. Porážce však nakonec zabránit nedokázal a bohužel padl i v poslední včerejší partii proti Van Foreestovi. Stále má však velmi slušných +1 a dnes může zabojovat o hezké umístění.
Ostatním českým hráčům se dařilo spíše průměrně. Peter Michalík k jedné porážce zapsal tři remízy (2x s hráči 2700+). Van zkušeně přehrál papírově slabší soupeře a nestačil jen na Artemieva (2714). Štěpán po úvodní remíze zahodil celý bod s Klimkowskim a výsledek včerejšího dne musel zachraňovat dvěma výhrami na závěr. Peter a Van jsou tak na 4 bodech, Štěpán je za nimi se 3,5 body. Pevně věříme, že dnes svůj bodový příděl ještě navýší. Julia Movsesianová v ženské části drží slušných 5 bodů. Zatímco na muže dnes čekají ještě čtyři kola, Julia má před sebou již jen kola tři.
Nespokojenost MVL
Nasazená pětka turnaje Maxime Vachier-Lagrave v turnaji příliš nezáří. Za to si nebere servítky na twitteru, kde organizátorům dává co proto. První den se mu nelíbilo zpoždění začátku, v tom druhém půlhodinové čekání na odvoz na konci dne.
Bylo by rozumnější zaměřit se na to, aby měli hráči k dispozici vodu, zajistit detektory kovů pro všechny hráče před vstupem do hrací místnosti a respektovat časový rozvrh (téměř hodina zpoždění), než věnovat plnou pozornost zastaralému dress codu.
150 hráčů muselo na konci dne čekat dalších 30 minut na přepravu a poté se museli vejít do jediného autobusu, který byl k dispozici. Pokud vím, to vše zůstalo bez omluvy.
Třetí den
Závěrečný hrací den rapidového šampionátu začal nečekanou výhrou mladého Uzbeka Abdusattorova, který si vyšlápl na samotného Carlsena. Tím se pořádně zamotala situace na špici tabulky a již se až do samotného finiše neodmotala. Do posledního kola vstupovala čtveřice hráčů s devíti body. V případě rovnosti bodů na konci dva nejlepší hráči pořadí hrají tiebreak a i na ten došlo.
Caruana boj o celkové vítězství zabalil a rychlou remízou s Nepem jistil slušnou finanční cenu. Abdusattorov remizoval s Dudou a tak se čekalo, zda Carlsen dokáže přetlačit ve věžové koncovce s pěšcem k dobru Nakamuru. Nestalo se a tak se Nor musel spokojit s bronzem. Dva nejlepší hráči podle bucholzu si to rozdali o zlato. Abdusattorov ve druhé partii přetlačil Nepa a stal se tak vítězem celého šampionátu.
Česká stopa
Závěrečný den se českým hráčům moc nepovedl. Peter uhrál ještě slušných -1, ale po výborném prvním dni je celkových 5,5 bodů asi méně, než sám chtěl. Poslední kvarteto partií se vůbec nevydařilo Vanovi. Pouhý půlbod ho odsunul až do poslední části výsledkové listiny se 4,5 body. Štěpán celý turnaj nehrál na špici, ale postupnými výhrami si v posledním kole vysloužil hráče z kategorie 2700+. Remíza s Oparinem se počítá a zajistilo Štěpánovi nakonec nejlepší výsledek z českých mužů.
V ženské sekci Julia Movsesianová skončila na 6 bodech z 11 kol. Celkové 36. místo je o deset míst lepší než nasazení a to je určitě fajn. Sergej Movsesian po čtyřech nulách v rozmezí osmého až jedenáctého kola nakonec dosáhl na 6,5 bodů.
Nepovedený závěr Baadura
Baadur Jobava odehrál celý turnaj na předních stolech a zle zatápěl světové špičce. Švýcarský závěr v jeho podání však znamenal půl bod ze tří možných a to znamenalo propad tabulkou. Celkové 40. místo je pro hráče, který narazil na prvního, třetího a čtvrtého nasazeného malinko nespravedlivé – no takové jsou občas švýcarské turnaje. Jak nesl porážku z 11. kola s mladým Gukeshem zachytilo video.
Svět tak po třech dnech tvrdého zápolení zná šampiona v rapid šachu. V Polsku však ještě zůstaneme, dnes startuje od 15:00 prvním kolem šampionát v bleskovém šachu a opět budeme moci fandit českým reprezentantům.
Odkazy
Autor blogu: Jozef Valenčík
Jedna odpověď
[…] je, že právě MVL dost kritizoval pořadatelé v průběhu rapid turnaje, více najdeš v článku na blogu o rapid […]